Tennessee District Clubs

West Tennessee

                Zone 1

Lt. Governor – Cathy Barrington

11280 Optimist Club of Northeast Memphis
   President – Rod Scott
   Sec./Treas. – Robert W. Gray

   Meeting - The Crescent Club
          Wednesdays 7:00 am

 

11315 Raleigh Optimist Club of Memphis
   President – Catherine C Barrington

   Sec./Treas. Donnel Walden
   Meeting – Shoney's Restaurant
          1st & 3rd Monday 6:30pm

11425 Optimist Club of Millington
  
President – David E.Adams
   Sec. – Catherine C Barrington
   Treas. Judy K Adams
   Meeting - Old Timers Restaurant
          2nd Thursday 7 am

Zone 2

Lt. Governor –  Annetta Hamilton

11001 Optimist Club of Airways - Memphis
   President – Evonne T Siemer
   Sec./Treas. - Eldon E. Holliday

   Meeting - Call officers for location
          1st & 3rd Wednesdays 11:30 am

11004 Legacy Optimist Club
   President – Lynn Jackson
   Sec. - Rebecca Hutchinson
   Treas. - Arlender Jones
   Meeting - Teachers Learning Academy,
         5050 Poplar Avenue, Suite 2121
         3rd Saturday - Noon

11198 Optimist Club of LeMoyne-Owen
   President – Rosita Brewster
   Sec. - Kelli Young
   Treas. - Paige Jackson
   Meeting - LeMoyne-Owen College, 
          1st Monday 7 am

11235 Curve Optimist Club of Memphis
   President – Sandra W Robinson
   Sec. - Sherry Howard
   Treas. – Henry Davis
   Meeting -Metropolitan Baptist Church -
          4th Saturday 10 am 

11380 Whitehaven Optimist Club of Memphis
   President - Melvin Shipp
   Sec./Treas. - Margaret Conley
   Meeting -China Inn Restaurant,
          1st & 3rd Tuesdays 7 pm 

11385 Optimist Club of White Station Memphis
   President – William Roberson
   Sec. - Jay Platt
   Treas. -
John B. Coleman Jr.
   Meeting – International Paper Place Tower,
         1st & 3rd Wednesdays 7am 

11414 Optimist Club of South Memphis
   President –
Annetta Hamilton
   Sec/Treas. - Joy Plunkett
   Meeting – Salem-Gilfeld Baptist Church,
          1st Sat. 11am

Middle Tennessee

Zone 3

Lt. Governor -

11015 Bolivar Optimist Club
   President –
Jerry N Cheshier
   Sec./Treas -
Danny Cheshier
   Meeting – Optimist Ball Park, 
          4th Monday 7 pm

11164  Jackson-Southside Club
    President – Joel Young
    Sec./Treas. – David Roe
    Meeting – Optimist Park
           1st & 3rd Tuesday 7 pm

11165 Jackson Optimist Club
    President – Norwood Jones
    Sec./Treas. – Jack R Naylor
    Meeting – Suede’s
           1st & 3rd Tues 6:30 pm

11215 Optimist Club of Martin Breakfast
   President -
Elwood Doss
   Sec./Treas. -
Lee H Pritchett
   Meeting - UT Martin University Center, 
            1st 3rd & 5th Tuesdays 7am

11305 Optimist Club of Paris
   President - Chris Mooney
   Sec. - Walter King
   Treas. - Thomas L Beasley
   Meeting - Ann & Dave's Restaurant 
          Wedhesday @ 12:00 pm  

11419 Jackson Midtown Optimist Club
   President  -
Russel Currie
   Sec. –
Farrell P Roe
   Treas. -
James E Poe
   Meeting –  Brooks Shaw's Old Country Store

          1st Friday @ 6:30 pm

Zone 4

Lt. Governor –

11047 Optimist Club of Central Nashville
   President - Georgiana Jobe
   Sec./Treas. - Charles B Fancher
   Meeting - Harper's Restaurant, 
          3rd Tuesday 6pm

11260 Optimist Club of Murfreesboro
   President - 
Kevin Davis
   Sec.- Les Gray
   Treas. - Chris Lynch
   Meeting - Through the Grapevine, 
          2nd Thursday 6:30pm

11345 Optimist Club of Shelbyville
   President - 
Brent Pewitt
   Sec./Treas. - 
Travis Spivey
   Meeting - Legends Restaurant, 
          1st & 3rd Mondays 6:30pm

11360 Optimist Club of Springfield
   President - Andrew C Heard
   Sec./Treas. - Richard J Joyce
   Meeting - Torino's Greek & Italian Restaurant, 
          2nd & 4th Tuesday, 7pm

11426 Hendersonville
  President –
Janna Von Kessel
  Sec./Treas. -
David Peacock
   Meeting - Mimi's Cafe, 
          Tuesdays 7:30am

East Tennessee

Zone 5

Lt. Governor – Diane Frank

11005 Optimist Club of Athens
   President – Dianne S. Mitchell
   Sec. - Stephen Cartwright
   Treas. - Rob Preston
   Meeting - TN Wesleyan College, 
                  Area Dining Room,  Thursdays 7am

11020 Optimist Club of Brainerd
   President – Brittany Roberts
   Sec./Treas. - Bertha Roberts
   Meeting - Oscar B. Newell Youth Center, 
           1st & 3rd Thursday 7:30pm

11050 Scenic City Optimist Club
   President – Carolyn Tucker
   Sec. / Treas.- Nena Powell

   Meeting – Niko's Southside Grill, 
          1st & 3rd Tuesday @ noon

11365 Sweetwater Optimist Club  
    President – Ray Moser
    Sec./Treas.- Jimmy Hill
    Meeting – Optimist Building 
          
1st Tuesday 6pm

Zone 6

Lt. Governor -

11058 Optimist Club of Claxton
   President – 
Bert J. Cagle
   Sec. – 
Melissa Smith

    Treas. – Mary R Hall

   Meeting - Claxton Community Center,
          4th  Tuesday 6:30 pm

11065 Optimist Club of Clinton
   President - Bryant Ellis
  Sec./Treas. – 
William E Steinkamp
   Meeting - Apple Blosson Cafe
           2nd & 4th Thursday 6:30 pm

11183 Optimist Club of Kingston
   President – Larry Mills
   Sec. – Shannon Davis

   Treas. – Shawn Scalf

   Meeting – Kingston Optimist Baseball Complex

2nd & 4th Thursday 6 pm


11348 Optimist Club of South Clinton
   President – Shannon Lienart
   Sec. – Traci Harrison
   Treas. – Tammy Marlow
   Meeting – South Clinton Community Center
          2nd Tuesday 6:30 pm

11369 Optimist Club of Maynardville
   President - Paris Archer
   Sec./Trea. - Kathy Butcher
   Meeting - Union County Optimist Club Bldg,
          4th Thursday 7pm

Zone 7

Lt. Governor - Buzz Buswell

11104 Optimist Club of Concord-Cedar Bluff-Farragut
   President – Todd Armstrong
   Sec./Treas. – Ted Frizen

   Meeting – Contact Club Sec. for meeting location 
          & time

11104 Optimist Club of Knoxville-East
   President – 
Willie J. Banks, Jr.
   Sec./Treas. – 
Lawrence B. Washington
   Meeting - Shoney's Restaurant,
          1st & 3rd Thursdays 6:30pm

11185 Optimist Club of Knoxville
   President - Don Lindsey
   Sec. – 
Glen Weber
   Treas. –
David C. Harter
   Meeting - The Foundry, Fridays @ noon

11188 Optimist Club of West Knoxville
   President – Don Hampton
   Sec. – 
Rhonda Luebke
   Treas. –
Kelly Vittetoe
   Meeting - Season's Restaurant, Thursdays @ noon

11396 Angel Tree Optimist Club of Knoxville
   President – 
Dave Harter
   Secr.. – 
Tiffany Behrmann
   Treas. -
Louis A. Cartwright
   Meeting – West Town Mall & Other Locations

          Daily from week before Thanksgiving to week of
          Christmas

Zone 9

Lt. Governor – Keith Lindsey

11003  Optimist Club of Chilhowee-Holston
   President – Carolyn Jones
   Sec./Treas. – 
Peggy D. Donaldson
   Meeting - Macedonia United Methodist Church, 
          1st & 3rd Monday 6:00 pm

11006  Optimist Club of Carter
   President – 
Leigh Ann Cate
   Sec. - Brandi Rood 
   Treas. – 
Chris Daniels
   Meeting - Pleasant Hill United Methodist Church, 
          2nd Monday 6:30 pm

11228  Optimist Club Mechanicsville/Lonsdale
   President – 
Keith E. Lindsey
   Sec./Treas. – George Tolbert
   Meeting – Knoxville College Center,
          2nd & 4th Saturday 9 am

11335  Optimist Club of Seymour
   President - Gary Radar
   Sec. - Darlene Gilbert
   Treas. - Gene Newman
   Meeting - Bower Ball Field, 
           2nd Tuesday 7 pm

11352  Optimist Club of Northview-Kodak
   President - 
James Peoples
   Sec. - 
Jane Taylor
   Treas. -
Tony Buckner
   Meeting - Optimist Park Clubhouse,
          1st & 3rd Tuesday 7 pm

11390  Optimist Club of Knoxville Inner City
   President - Saundra Gill
   Sec./Treas. - 
Essie Johnson
   Meeting – Burlington Library 
          3rd Wednesday Noon

11424 Boyds Creek - Seymour
  President –
Carol Buss
  Sec/Treas –
Bob Buss
   Meeting – Seymour Library 
          3rd Thursday 7pm

Upper East Tennessee

Zone 10

Lt. Governor - 

11095 Optimist Club of Bristol
   President – 
Vicki Gobble
   Sec. -
Jessica Rose 
   Treas. -
Allen Cross
   Meeting – Philadelphia Grill,
           Thursdays Noon

11145 Optimist Club of Greeneville
   President - Robert K. Carter
   Sec. – Hugh C Seaver

   Treas. - Kevin Shelton
   Meeting – Ryan's Family Steak House,
          4th Monday 6:00 pm

11159 Optimist Club of Holston/Blountville
   President - 
Tim Pullon
   Sec./Treas. - 
Samuel C. Jones
   Meeting - Wheeler United Methodist Church,
            4th Monday 7 pm

11175 Optimist Club of Johnson City
   President -
Eric Sewell
   Sec. - 
Marion Raml

   Treas. – Stephen R. Dixon
   Meeting - Shoneys,
            4th Tuesday 6pm

11401 Optimist Club of Erwin/Unicoi
   President – Shelly M. Marotta
   Sec. – Misty Russell
   Treas. - Everette J Miller
   Meeting - Optimist Camp,
            2nd Tuesday 6pm

11417 Optimist Club of Piney Flats
   President – Carrie M. Schwartz
   Sec./Treas. - Clay E. Boyd Jr.
   Meeting – Piney Flats Presbyterian Church,
          4th Thursday 6pm

11433 Uptown Morristown
  President – Toby F Pearson
  Sec/Treas – Ricky Cameron, Jr
   Meeting – Bethel Methodist Church,
          3rd Monday 6:30pm

Zone 11

Lt. Governor – Ronald McConnell

11008 Optimist Club of Bloomingdale-Kingsport
   President - James Gilliam
   Sec./Treas. - 
Angela Gilliam
   Meeting - Ketron Intermediate School,
          2nd & 4th Wednesdays 5 pm

11070 Optimist Club of Colonial Heights
   President -
Linda H. Campbell
   Sec. –
John J Hurt 
   Trea. –
George L. Winegar
   Meeting - Southview Park Community Center, 
           1st & 3rd Thursdays 6:30pm

11100 Optimist Club of Downtown Kingsport
   President – 
Russell Street
   Sec./Treas. – 
Brent D. Mullins
   Meeting – Sagebrush Restaurant,
         1st & 3rd Monday 12:05 pm

11115 Optimist Club of Indian Springs
   President – Larry Mahaffey

   Sec./Treas. - Donald R. Gonce
   Meeting - Indian Springs Christian Church,
         1st & 3rd Monday 6:30pm

11210 Optimist Club of Lynn Garden
   President – Dan Wells
   Sec./Treas. - O. W. Ferguson
   Meeting - Lynn Garden Restaurant,
          Mondays 6pm

11416 Optimist Club of Lee County
   President - 
Gary Parsons
   Sec. - 
Martha Elkin
   Treas. - Jeff Rowlett
   Meeting - Lee Bank & Trust,
          4th Thursday @ 12:05pm

11430 Optimist Club of Rye Cove, VA.
   President –
Hazel Stanley
   Sec. –
MaryAnn Mullins

   Treas.- Ann Fugate
   Meeting – Rye Cove Community Church,
          1st Monday @ 6:30pm

 

JOOI Clubss

Alpha Clubs                              Sponsor Club
  All Stars                                    Memphis Curve
  Alpha Claxton Elementary     Claxton

Junior Optimist Clubs

  ALCY Elementary                    Memphis Curve
  Berclair Elementary                Northeast Memphis
  Campus School Junior          Memphis White Station
  Carter/Vine Middle                  Knoxvillle
  Cummings Elementary         Memphis Curve
  Euclid Club                              Memphis Curve
  Greater Kingsport Area          Downtown Kingsport
  Girls Inc                                     Downtown Kingsport
  Holston Middle                        Knoxville
  Lakeview Elementary             Memphis Curve
  Ocoee Middle School             Brainerd
  Salem-Gilfield M.B.C.             Memphis Curve
  South Memphis                       Memphis South
  Unity                                           Brainerd Chattanooga
  Vine Magnet                              Knoxville

 Octagon Clubs
  Farragut High School               West Knoxville
  JOOI Torch Bearers                  Memphis Curve
  Rye Cove High School             Rye Cove, VA.


No Optimist Club in your Tennessee community? We can help you start one. Email Rhonda Luebke